Komunia św. drugi raz tego samego dnia

**FILE**Sister Mary Andrea, of the Sisters of St. Francis of the Martyr in St. George, left, takes communion from Archbishop Raymond Burke in this Monday, Jan. 26, 2004 file photo at the Cathedral Basilica in St. Louis. Archbishop Burke said in January he would deny the sacrament of communion to John Kerry, a Catholic who supports abortion rights. But scores of leading Roman Catholic politicians across the country appear undaunted by election-year warnings from bishops that those who support abortion rights may be unworthy to receive Holy Communion.(AP Photo/St. Louis Post-Dispatch, Huy Richard Mach, File)

Kodeks prawa kanonicznego, Kan. 917 stanowi, iż: „Kto przyjął już Najświętszą Eucharystię, może ją ponownie tego samego dnia przyjąć jedynie podczas sprawowania Eucharystii (…)”

Można czy nie? Powyżej jest napisane: „(…) może ją ponownie tego samego dnia przyjąć (…) ”  Tym razem nie podkreślam, bo… to jest wyrwane z kontekstu zdania. Przecież ewidentnie wpis ten nie ustanawia możliwości ponownego przyjęcia Komunii św. tego samego dnia! Kanon 917 podaje, co należy czynić, jeśli do takiej sytuacji dochodzi, jednak jej nie ustanawia!!!!

Już wcześniej Kościół określił w jakich sytuacjach można przystąpić podwójnie do Komunii św. Nie będę tego zagadnienia teraz rozwijał, to sprawa na inne szersze rozważanie. Wystarczy napisać, że ten podwójny przypadek dotyczy niektórych świąt kościelnych np. słynna Pasterka i w dzień Bożego Narodzenia, dochodzi Boże Ciało i kilka innych sytuacji. Warto będzie do tego wrócić, jednak póki co, to wiadomo, że ma pozwolenia na codzienne przystępowanie 2 razy. Ten artykuł piszemy w związku z tym, że ostatnio spotykamy pobożne i dobre osoby, które komunikują codziennie!!! dwukrotnie – i zasłaniają się kanonem 917. I oczywiście nie są winne tej błędnej interpretacji. Piszę to bez ironii, naprawdę winni działali z ukrycia wpuszczając kilkadziesiąt lat temu do powszechnego obiegu błędną interpretację tego przepisu. Nie mogli uderzyć wprost i sfałszować dokumentów czujnego Jana Pawła II, więc uderzyli przez… propagandę swojej mylącej interpretacji. I niestety się przyjęło i wieść się rozeszła się między wiernymi i trwa aż do dnia dzisiejszego. Tak jakoś sama mi wyszła ta parafraza z Ewangelii – gdy sanhedryn przekupił żołnierzy – ale jakże prawdziwa ta parafraza!!!

Przekręt bardzo bezczelny, bo jasno wynika, że intencją prawodawcy (czyli ostatecznie Papieża, którego zatwierdzenie jest tu konieczne) w tym wypadku było nałożenie rygoru i faktycznego ograniczenia. To jakby powiedzieć: nie ma lekko, jeśli chcesz (i domyślnie oczywiście „jeśli ci wolno, bo Kościół pozwolił!” ) iść do Komunii św. drugi raz to musisz być na całej Mszy św.. W Boże Ciało wolno – wcześniej przed 1983 r. było wolno nawet nie będąc na całej drugiej Mszy św., – św. Jan Paweł II zabronił i koniec. Myślę, że powyższe rozważania są proste i logiczne, jednak dla większej jasności poprę przykładem:

W pewnej rodzinie wychowywano liczną gromadkę dzieci w posłuszeństwie i mądrze. Trochę mało realne w dzisiejszym świecie, no ale to tylko przykład. Rodzice postanowili, że nie ma w domu swobodnego objadania się słodyczami – bo niezdrowe i uczy grzechu łakomstwa. Pomysł świetny, dzieci muszą posłuchać, ale oczywiście bardzo niechętnie. Żeby nie przeciągać struny rodzice jednak wymyślili możliwości od czasu do czasu pojedzenia sobie pychotek – ot chociażby w święta czy niedziele, czy w czasie imienin itd. No ale zmartwiona matka po wizycie u dentysty doszła do wniosku, że tak dalej być nie może. Nie, nie odebrała całkowicie słodyczy, ale nakazała: „po każdym zjedzeniu słodyczy należy umyć zęby”. A wiecie jak dzieci zinterpretowały ten nakaz swojej mamy – ano, że teraz to już mogą słodycze jeść kiedy chcą, byle umyły potem zęby. Jasne???!!! Tak właśnie pokrętnie dzieci Kościoła zinterpretowały kanon 917 Kodeksu Prawa Kanonicznego!!!!

Posted on 29 czerwca 2015, in NADUŻYCIA!!! and tagged , . Bookmark the permalink. Dodaj komentarz.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: